Kontrole budowlane – prawa i obowiązki przedsiębiorców
Udaremnianie i utrudnianie czynności organów nadzoru budowlanego podlega karze, nawet do roku pozbawienia wolności.
Kontrole prowadzone przez organy nadzoru budowlanego można podzielić na dwie kategorie:
∑ kontrole prowadzone w związku z zadaniami organów nadzoru budowlanego przewidzianymi w ustawie z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (dalej zwanej „Prawem budowlanym” lub „Pr.Bud.”), najczęściej wobec inwestorów, właścicieli i zarządców obiektów budowlanych;
∑ kontrole wyrobów budowlanych, prowadzone na podstawie przepisów ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (dalej zwanej „Ustawą o wyrobach”) wobec producentów, upoważnionych przedstawicieli producentów, importerów i sprzedawców wyrobów budowlanych.
Na jakich zasadach?
Kontrole wyrobów budowlanych są prowadzone zgodnie z ustawą z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (dalej zwanej „Prawem przedsiębiorców” lub „PP”), z zastrzeżeniem przepisów szczególnych Ustawy o wyrobach. Przepisy PP, omówione w pierwszej części poradnika, ograniczają czas prowadzenia kontroli u przedsiębiorcy oraz zawierają wiele innych gwarancji dla podmiotu kontrolowanego, np. prawo do wniesienia sprzeciwu.
Natomiast do kontroli prowadzonych na podstawie Prawa budowlanego przepisy PP stosuje się niezwykle rzadko, wbrew temu co sugeruje treść art. 85a Prawa budowlanego [przepis ten stanowi, że do kontroli działalności gospodarczej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta